3.png
Бутовский полигон – крупнейшее в Московском регионе место массовых расстрелов и захоронений жертв сталинских репрессий. Сегодня известны имена 20760 человек здесь убиенных. Эти люди были расстреляны в течении очень короткого периода времени, с августа 1937г. по октябрь 1938, а полигон функционировал с 34 по 53 год…
Те, о ком мы знаем – мужчины и женщины в возрасте от 14 до 82 лет, представители 73 национальностей, всех вероисповеданий, всех сословий, но большинство из них, простые рабочие и крестьяне – русские православные люди.
Около 1000 человек, из числа погребенных в Бутово, пострадали как исповедники Православной Веры, более трехсот, сегодня прославлены в лике святых.
Название нашего сайта – martyr (мартир), происходит от греческого μάρτυς, что в буквальном переводе значит – свидетель, на русский чаще переводится как мученик. Сайт посвящен, прежде всего, убиенным на Бутовском полигоне за Православную Веру, но не только. Мы собираем и публикуем материалы о всех пострадавших в Бутово и иных местах в годы репрессий, независимо от их национальности и вероисповедания.

БУТОВСКИЙ КАЛЕНДАРЬ

подробнее

france Spain

Служба священномученику Аркадию, епископу Бежецкому

Текст службы утвержден к общецерковному богослужебному употреблению на заседании Священного Синода 24 августа 2023 года (журнал № 68).

Месяца декабря в 16-й день

священномученика Аркадия (Остальскаго), епископа Бежецкаго

 

На велицей вечерни

На Господи, воззвах: стихиры на 8, глас 6:

Апостольския благодати преемниче/ и славы мучеников сопричастниче,/ Аркадие богопрославленне,/ ты, во узах темничных пребывая,/ за истину Христову добле подвизался еси,/ и душу свою за ню положил еси./ Темже усердно к тебе взываем:/ молися ко Господу,/ веру святую сохранити и спастися душам нашим. (Дважды)

Придите, вернии,/ в песнех восхвалим Аркадия богоизбраннаго,/ сей бо, слово Истины проповедуя,/ житием своим его утверди,/ Христовою же любовию влекомь,/ с мученики венчася./ Сего ради тепле к нему взываем:/ молися, священномучениче,/ Отечеству твоему в мире пребывати/ и спастися душам нашим. (Дважды)

Ины стихиры, глас тойже.

Подобен: Все отложивше:

Все отложив житейское попечение,/ трудам архипастырским ревностне предался еси,/ Аркадие священнейше,/ сего ради грады и веси апостольски обходил еси,/ ничтоже земная себе стяжевая,/ но Небесная взыскуя,/ да последуеши во всем Пастыреначальнику Христу/ и молитвенник явишися о спасении душ наших. (Дважды)

Все отринув привременных мечтание,/ мучителей суровство презрел еси,/ священномучениче Аркадие,/ темже Христов свидетель истинный показался еси/ гонителем и верным,/ отпадшим и соузником,/ ближним и дальним,/ да вси в познание приидут Сына Божия,/ Егоже со дерзновением моли/ о спасении душ наших. (Дважды).

Слава, глас 8:

Аркадие небомудренне,/ славы Божия ревнителю,/ и паствы твоея ангеле добрый,/ ты, первее Безкровную Жертву с любовию принося,/ последи кровию своею священнодействие слова истины запечатлел еси./ Темже, Христу сораспенся/ и во славу Его возшед,/ молися, страдальче блаженне,/ спастися душам нашим.

И ныне, Богородичен: Царь Небесный:

Вход. Прокимен дне. И чтения три.

Деяний святых апостол чтение, глава 4:

Во дни оны, глаголющим апостолом к людем:

Деяний святых апостол чтение, глава 4:

Во дни оны, видяще иудеи Петрово дерзновение и Иоанново, и разумевше:

Деяний святых апостол чтение, глава 4:

Во дни оны, отпущена бывша апостола, приидоста к своим:

На литии стихира, глас 1:

Аркадие богопросвещенне,/ Отечеству полезная разумевая,/ и разорение Руси Святыя прозревая,/ священномученика Патриарха Ермогена шествием молебным почтил еси/ и сеятелей смуты новыя обличил еси,/ темже, в житии многотруднем Христа исповедуя,/ верен Ему даже до смерти пребыл еси./ Моли о чтущих память твою.

Слава, глас 2:

Христова воина добропобеднаго,/ Небесным воинством соратника земнаго,/ земному воинству пастыря многомолитвеннаго,/ священномученика Аркадия песненно почтим,/ усердно к нему взывающе:/ святче Божий,/ Отечество твое от междоусобныя брани сохрани,/ от всякия ереси и раскола избави/ и во истине Христовой паству твою соблюди.

И ныне, Богородичен, глас тойже:

Смирения нашего не презри,/ Благословенная Богородице,/ и молитвы новомучеников и исповедников Церкве нашея приими,/ нечестие от земли Русския отвращающи/ и обстояния греховнаго избавляющи,/ да славим Тя во веки, Державная Помощнице.

На стиховне стихиры, глас 2.

Подобен: Доме Евфрафов:

Светильниче Церкве Русския,/ священномучениче Аркадие,/ жезл епископский, якоже крест,/ благословением святителя Тихона восприял еси,/ с нимже моли Христа Бога спастися нам.

Стих: Священницы Твои облекутся в правду,/ и преподобнии Твои возрадуются.

Святых твоих наставников,/ священномучеников Амвросия, Фаддея и Прокопия,/ глаголы в сердце восприим,/ житию их небоязненно последовал еси,/ Аркадие блаженне.

Стих: Честна пред Господем/ смерть преподобных Его.

Священники, во узах содержимыя,/ хлебом насущным препитал еси,/ обуреваемыя укреплял еси/ и страждущия утешал еси,/ Аркадие чудне.

Слава, глас тойже:

Святыя Троицы проповедниче,/ Аркадие небомудренне,/ во благоденствии земная расточивый,/ во страдании Небесная стяжавый,/ Трисолнечным светом уныния тьму просвети,/ во еже спастися нам.

И ныне, Богородичен:

Пречистыя Девы/ служителю чистый,/ Аркадие священне,/ моли Владычицу державную,/ веру правую во Отечестве твоем утвердити/ и спастися душам нашим.

Тропарь, глас 4:

От юности Церковь себе яко невесту предобручив,/ за нюже и страдати за Христа возжелел еси/ и крепостию твоею не изнемогл еси,/ вседневно душу за паству полагая./ Темже последи и смерть от мучителей приял еси,/ священномучениче Аркадие славне,/ и теплый о нас пред Богом молитвенниче.

На утрени

По 1-м стихословии седален, глас 4:

Слова Божия служителю, священномучениче Аркадие достохвальне! Ты, землю волынскую апостольски обходя, заблуждшия овцы взыскал еси и во ограду церковную ввел еси, темже, и страдание Христа ради восприем, дерзновение пред Богом обрел еси. Моли спастися душам нашим.

Слава, и ныне, Богородичен:

О, Всепетая Владычице Богородице, мучеников исповедание и венче, ангелы славимая, человеки воспеваемая, и всего мира вожделенная Помощнице! Избави Церковь Русскую всякаго обстояния, Едина Благословенная.

По 2-м стихословии седален, глас 5:

Пастырю добрый, Аркадие славне, егда на суд неправедный призван был еси, тогда любящии тя чада в темницу с тобою внидоша, песньми священными ту оглашающе. С нимиже и нашу любовь приими, святче Божий.

Слава, и ныне, Богородичен:

Теплая Предстательнице и непобедимая, упование известное и непостыдное, стено, и покрове, и пристанище прибегающим к Тебе, Приснодево Чистая, Сына Твоего и Бога моли со ангелы, умирение дати мирови, и спасение, и велию милость.

По полиелеи седален, глас 4:

Святителю Аркадие милостиве! Ты, к нищим и гладным сострадания исполнився, все достояние твое истощил еси и верныя подражати ти подвигл еси, да просветятся вси любовию Христовою.

Слава, и ныне, Богородичен:

В покаянии припадаем к Тебе, Владычице, прощения беззаконий наших испрошающе, и в радости славим Тя, спасения нашего Начальница, со Архангелом воспевающе: радуйся, Невесто Неневестная.

Степенна, 1-й антифон 4-го гласа. Прокимен, глас 4: Проидохом сквозе огнь и воду,/ и извел еси ны в покой. Стих: Разжегл ны еси, якоже разжизается сребро. Евангелие от Матфеа, зачало 36.

По 50-м псалме стихира, глас 6:

Благовестника Богомудраго,/ люди волынския во Православии утвердившаго,/ во узах соловецких содержимаго,/ и с мученики бутовскими смерть приимшаго,/ святителя Аркадия восхвалим песньми,/ той бо ныне, Престолу Божию предстоя,/ со дерзновением молится о спасении душ наших.

Канон, глас 7.

Песнь 1

Ирмос: Изменшему Богу Израиля/ от моря Чермнаго/ победную песнь поим,/ яко прославися.

Аркадия небомудраго, на земли за Христа пострадавша, воспоим со ангелы, яко во святых прославися.

Ревностию Божественною от юности палима и священства призвание восприимша, поим Аркадия, яко во святых прославися.

Ко проповеданию слова Божия благодатию влекомь, грады и веси обходил еси, отче Аркадие, отпадшия взыскуя и Христу воспевая, яко славно прославися.

Богородичен: Ангелов удивление, и человеков прибежище, Богородительнице Пречистая, немолчное хваление Тебе приносим, яко в Сыне Твоем славно прославилася еси.

Песнь 3

Ирмос: Утвердися верою Христова Церковь,/ ибо непрестанно песньми вопиет, поющи:/ Свят еси, Господи,/ и Тя поет дух мой.

Делы слово извествуя, нищим вся раздал еси и житием твоим Христа прославил еси, Егоже выну в духе твоем воспевал еси.

Истины свидетелю, Аркадие светозарне! Скорби времене многотруднаго не смутиша тя, но к вящшей ревности поустиша Христа прославити, Егоже выну в духе твоем воспевал еси.

Апостолом подобяся, верныя призывал еси, отче Аркадие, нищим послужити, гладныя напитати Христа ради, Егоже выну в духе твоем воспевал еси.

Богородичен: Неискусобрачная Дево Богородице, Ты священномученика Аркадия чиста от соблазнов мира сего многострастнаго соблюла еси, и с ним поет Тя дух мой.

Седален, глас 5:

Страха несть в любви, рече Апостол, темже и ты, святителю Аркадие, любовь совершенну стяжав, за други душу положил еси и, дерзновение ко Христу имея, молиши присно о нас, страдания твоя почитающих.

Слава, и ныне, Богородичен:

Утоли болезни многовоздыхающия души моея, утолившая всяку слезу от лица земли: Ты бо человеков болезни отгоняеши, и грешных скорби разрушаеши, Тебе бо вси стяжахом надежду и утверждение, Пресвятая Мати Дево.

Песнь 4

Ирмос: Услышах слух Твой, Господи,/ яко явился еси на земли,/ за еже спасти ны;/ тем вопием:/ слава силе Твоей, Господи.

Евангельскаго благовестия дар с даром священства восприял еси, отче, темже и слово истины небоязненно возвещал еси, поя: слава силе Твоей, Господи.

Боговещанными твоими глаголы вожди и воины русския укрепил еси, отче, и люди заблуждшия научил еси православно Христа исповедати и воспевати: слава силе Твоей, Господи.

Отче Аркадие, ты святителю Христову Тихону в великом и малом верен пребыл еси, темже, со многими христианы в темницу всажден быв, купно с ними Христа воспевал еси: слава силе Твоей, Господи.

Богородичен: Предстательством Божия Матере утверждаемь, Аркадие чудне, в гонениих и темницех немощь плоти духом препобеждал еси и Сыну Пречистыя немолчно воспевал еси: слава силе Твоей, Господи.

 

 

Песнь 5

Ирмос: К Тебе утренюю/ и Тебе вопию, Благоутробне Господи:/ омраченную грехми душу мою,/ светом озарив заповедей Твоих, настави.

Ужасошася людие, егда на смерть обрекоша тя безбожнии, ты же, отче Аркадие, всего себе Богу предал еси, светом заповедей Его просвещен и наставлен.

Данным ти благословением патриаршим, блаженне Аркадие, крест служения архиерейскаго, с нимже скорби и узы восприял еси, во след Христа стопы своя направляя.

Ревнуя о славе Господни, яко архиерей Божий, служение Пасхальное возглавити тайно дерзнул еси, Аркадие славне, паству лубенскую светом заповедей Христовых просвещая.

Богородичен: Покров и Прибежище, Богородице, страдальцем Христовым явльшися, и ны, страстьми стужаемыя, ко спасению настави.

Песнь 6

Ирмос: Иона из чрева адова вопияше:/ возведи от тли живот мой./ Мы же Тебе вопием:/ Всесильне Спасе, помилуй нас.

Горних, отче, взыскал еси, в дольних, яко странник и пришлец, скитаяся и присно взывая: Всесильне Спасе, помилуй нас.

Отче многострадальне Аркадие, ты болезни и скорби многия в житии твоем претерпел еси, слово Божие проповедуя и моляся: Всесильне Спасе, помилуй нас.

Воскресение Твое, Христе Спасе, Аркадий доблемудрый дерзновенно воспел есть, со страждущей паствой своей взывая: Всесильне Спасе, помилуй нас.

Богородичен: Все упование на Сына Твоего, Богородительнице, возлагая, Аркадий терпеливодушный с верными воспеваше: Всесильне Спасе, помилуй нас.

 

Кондак, глас 2:

Нравом кроток и сердцем милостив быв,/ во образ Спасов, священномучениче Аркадие,/ убогим достояние твое расточил еси,/ любовию же Христовою обогащен,/ на Голгофу Русскую возшел еси,/ темже с новомученики Церкве нашея,/ престолу Святыя Троицы предстоя,/ славу Воскресения улучил еси.

Икос:

Ангела земнаго и человека Небеснаго зрим тя, отче Аркадие небомудренне,/ не своих си взыскавый, но яже к пользе и спасению братий твоих. Темже Житомир град проповеданием твоим украшается, Галиция православная воспевает, горы Кавказския странствии твоими освящаются, Лавра Невская пасхальным пением оглашается, острови Соловецтии долготерпение твое почитают, Москва тя узника и исповедника Христова приемлет и вся земля Русская с новомученики Церкве нашея воспевает, ты бо, престолу Святыя Троицы предстоя, славу Воскресения улучил еси.

Песнь 7

Ирмос: В пещь огненную ввержени, преподобнии отроцы/ огнь в росу преложиша,/ воспеванием сице вопиюще:/ благословен еси, Господи/ Боже отец наших.

Силою Христа Воскресшаго дерзновение приял еси, Аркадие доблестне, за други своя душу положити, воспевая: благословен еси, Господи Боже отец наших.

Пещи огненныя гонений лютых не убоялся еси, отче Аркадие, в руце мучителей себе предая, сердцем же воспевая: благословен еси, Господи Боже отец наших.

Основание твердое каноны церковныя поставляя, прельщенныя увещевал еси, Аркадие, без епископа ничтоже творити, да вси единым сердцем воспоют: благословен еси, Господи Боже отец наших.

Богородичен: Милостивая Заступница, юности твоея Хранительница, Богородица, святе Аркадие, во узах тебе явися, да не изнеможеши, воспевая: благословен еси, Господи Боже отец наших.

Песнь 8

Ирмос: Единаго Безначальнаго Царя Славы,/ Егоже благословят Небесныя Силы/ и трепещут Чини Ангельстии,/ пойте, священницы,/ людие, превозносите Его во веки.

С новомученики соловецкими, отче Аркадие, гладом, мразом, и работами горькими томимый, взывати не престал еси: людие, превозносите Христа во веки.

Отца Небеснаго слуго верный, всещедре отче Аркадие, собратиям во узах служити потщался еси, милосердие паче силы являя, да превозносят с тобою Бога во веки.

Аркадие христоподражательне, ты судиям неправедным рекл еси: аще мене ищете убити, собратий моих оставите. Темже превозносим во святых дивнаго Бога во веки.

Богородичен: Небеснаго человека и земнаго ангела, священномученика Аркадия, служением во узах Тя, Богомати, прославивша, величаем, и с нимже превозносим Тя во вся веки.

Песнь 9

Ирмос: Всепетая, Небес превышшая,/ Безначальное Слово безсеменно заченшая/ и Воплощеннаго Бога рождшая человеком,/ тем Тя вси величаем.

Глаголы жизни в сердце нося, сия проповедал еси немолчно, отче Аркадие, и верен даже до смерти Христу пребыл еси; тем тя вси величаем.

Плотию тленную смерть приял еси, архиерею Христов Аркадие, во рву бутовстем погребен быв, обаче со святыми Престолу Божию предстоиши во славе; тем тя вси величаем.

Лику новомученик сочетався, святителю отче Аркадие, дерзновенно молиши ныне о утверждении Церкве Русския; тем тя вси величаем.

Богородичен: Иныя надежды разве Тебе не стяжахом, Владычице: дом Твой, землю нашу, от враг заступи, Тя бо с новомученики Церкве Русския присно величаем.

Светилен:

Светильниче Церкве Русския, область тмы разсеявый, Аркадие богопрославленне, моли за ны, да светом Христовым озаримся.

Слава, и ныне, Богородичен:

Светлостию чистоты Твоея Херувимы и Серафимы превозшедшая,/ Богородительнице Браконеискусная,/ светом Сына Твоего поющия Тя просвети.

На хвалитех стихиры, глас 5.

Подобен: Радуйся:

Радуйся, святителю Аркадие,/ Евангелиа проповедниче,/ нестяжания и милости сокровище,/ сосуде чистый Духа Святаго,/ славы Божия ревнителю,/ небоязненно за веру подвизавыйся/ в годину гонений лютых,/ и кровь твою за Христа пролиявый,/ Егоже моли даровати душам нашим велию милость. (Дважды)

Радуйся, святителю Аркадие,/ от юности Богом предызбранный,/ целомудрия рачителю,/ благочестия светильниче,/ в нощи безбожия горяй и светяй,/ заблуждшия ко спасению наставляяй,/ темже и ны, грехи многими отягченныя,/ из глубины уныния возведи,/ Христа моля даровати нам велию милость.

Радуйся, святителю Аркадие,/ милости богатство неистощимое,/ любве Евангельския образе,/ братолюбия правило,/ вдовицам и сиротам прибежище,/ скорбящим утешение,/ во узах сущим помощниче,/ изнемогающим в подвизе укрепление,/ ты бо молитвами твоими даруеши нам велию милость.

Слава, глас 8.

Подобен: О, преславнаго чудесе:

О, преславнаго чудесе!/ Смирение силу препобеждает,/ изгнание возводит в дом Отчий,/ и узы в царское благолепие претворяются:/ се бо за Христа пострадавый,/ священномученик доблемудрый Аркадий/ с новомученики Церкве Русския/ прославляет Святую Троицу/ и молит присно спастися нам.

И ныне, Богородичен, глас и подобен тойже:

О, преславнаго чудесе!/ Небесе и земли Царица,/ от святых сродников наших умоляемая,/ до днесь землю Русскую покрывает/ и лик Свой во образех многоименных/ во утешение наше являет./ О, Владычице Державная!/ Не престани и впредь во утверждение Православия/ милости на ны изливати до века. Аминь.

На Литургии

Блаженны от канона, песнь 3-я и 6-я. Прокимен, глас 7: Честна пред Господем/ смерть преподобных Его. Стих: Что воздам Господеви о всех, яже воздаде ми? Апостол к Римляном, зачало 99. Аллилуиа, глас 2: Священницы Твои облекутся в правду, и преподобнии Твои возрадуются. Стих: Бог нам прибежище и сила, Помощник в скорбех, обретших ны зело. Евангелие от Луки, зачало 106. Причастен: В память вечную будет праведник, от слуха зла не убоится.